Tapanilan Erän D-tytöt voittivat TFT-kultaa
26.04.2012
Tampereella järjestettiin perinteinen TFT-turnaus 21–22.4. D-tyttöjen sarjassa nähtiin tiukka finaali Sipoon ÅIF:n ja Helsingin Tapanilan Erän kesken, sillä finaali venyi rangaistuslaukauksiin asti.
Finaalin alkoi jännittyneissä tunnelmissa. Maalipaikkoja tuli molemmille joukkueille tasaiseen tahtiin mutta maalivahdit torjuivat erinomaisesti ja erätauolle mentiin 0-0 tilanteessa.
Toisessa erässä ÅIF avasi maalihanat. Emmy Nyström pisti pallon verkkoon Karin Eriksenin syötöstä. Vaikka ÅIF pääsi pienelle karkumatkalle, Erä ei lannistunut. Jälleen tuli paikkoja päätyyn ja toiseen mutta ÅIF onnistui toistamiseen. Toisen maalin merkkautti Susanna Holmström Jenni Luotosen syötöstä. Tässä vaiheessa Erän leirillä näkyi selvästi pieni paniikki mutta he pistivät kaikki peliin jotta pääsisivät takaisin peliin mukaan. ÅIF:n maalin edessä syntyi pieni mylläkkä, kun puolustajat yrittivät purkaa palloa pois mutta Erän Petra Gustafsson tuikkasi pallon Emma Lidmanin selän taakse. Ja Erältä tuli lisää: Teija Laine iski tasoitusmaalin Nea Aaltosen syötöstä. Loppuerä mentiin tasaisesti molempien osapuolien taistellessa joukkueensa puolesta mutta summerin soidessa peli oli 2-2 ja näin seurasi jatkoaika. Jatkoajalla maalin ahneus oli suuri mutta hienosti Emma Lidman sekä Erän maalivahti Milla Jaatinen torjuivat vetoja vetojen jälkeen. Jatkoaikana ei maaleja nähty joten rangaistuslaukaukset otettiin käyttöön.
Tässä molempien joukkueiden onnistujat:
ÅIF: Emmy Nyström
Tapanilan Erä: Petra Gustafsson sekä Nani Lindqvist
Milla Jaatisen torjunta johti Tapanilan Erän voittoon! Kiitokset molemmille joukkueille erittäin tiukasta finaalista. Finaali oli erittäin tasaväkistä, joten ei ihme että se venyi rangaistuslaukauksille asti. Myös katsomossa ÅIF:n toinen joukkue piti hienosti tunnelmaa yllä kannustushuudoillaan!
|